Praha (Česká republika)

Praha

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Praha, Pražský hrad a Karlův most

Praha, hlavní město České republiky, patří v Evropě mezi turisticky vůbec nejoblíbenější destinace. Každoročně tuto středoevropskou metropoli navštíví více než 4 miliony zahraničních turistů. Praha každého návštěvníka uchvátí především svým historickým centrem, ve kterém není nouze o starobylé památky. Největší lákadla jsou pro cestovatele bezesporu Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí či Židovské město. Zapomenout nesmíme ani na proslulou zoologickou zahradu v pražské Tróji. V tomto moderním komplexu si na své přijdou všichni milovníci přírody. Díky svým nízkým cenám je Praha také cílem takzvaných drinking výletů, na které sem míří především turisté z Velké Británie.

Poloha

Poloha: Praha leží uprostřed České republiky. Městem protéká řeka Vltava.

Souřadnice: 50° 5′ SŠ, 14° 25′ VD

Plocha: 496 km²


Obyvatelstvo

Populace: 1 288 696

Praha - poloha na mapě

Praha - Zajímavosti, památky

„Praha je srdce Evropy“. Ačkoliv si to bohužel mnoho cizinců stále nepřiznává, geograficky se touto pozicí Praha jisto jistě může pyšnit. Ti, kteří ji již navštívili, často mění názor a oproti původní představě o divokém východě se vracejí do svých domovů okouzleni jedinečnou atmosférou, kterou toto město nabízí. Pivní kultura, otevřené zahrádky a malebnost jednotlivých ulic inspirují nejednoho turistu k návratu. Je však důležité nedoporučovat Prahu pouze cizincům, ale také Čechům. Ať už zde žijete či nikoliv, zkuste si alespoň na jeden den absorbovat atmosféru ulic a významných míst z pozice turisty.

Pražský hrad


Katedrála svatého Víta na Pražském hradě

Katedrála svatého Víta na Pražském hradě

Jakmile se jednou vypravíte do Prahy, nesmí vám ujít její největší dominanta, Pražský hrad. Největší hradní komplex na světě, zapsaný také do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se pyšní rozlohou 70 000 km².  Hrad není jen sídlem českého prezidenta, ale také odvěkým symbolem českého státu a dnešním úložištěm českých korunovačních klenotů. Založen byl nejspíše v roce 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Při procházce jeho komplexem díky rozmanitým architektonickým stylům pochopíte, že nejde o stavbu, která by vznikla najednou, ale že k jejímu rozrůstání docházelo postupně. Proto zde můžete obdivovat románské stavby z 10. století, gotické úpravy ze 14. století či z první republiky dochované zásahy slovinského architekta Josipa Plečnika. Určitě se nezapomeňte podívat do katedrály svatého Víta, obdivujte nově zrekonstruované malby na její pravé vnější stěně a nezapomeňte nahlédnout do nejmalebnější uličky celého komplexu – Zlaté uličky, která bude v květnu 2011 znovuotevřena po rozsáhlé rekonstrukci.

Polohou se řadí Pražský hrad také mezi místa, odkud jsou krásné pohledy na Prahu. Ať už zvolíte výhled z nádvoří před hlavní bránou do hradu, nebo vyhlídku na vrcholu zámeckých schodů, vždy budete obdivovat stáčející se Vltavu s jejími mosty, zlatou střechu Národního divadla, kupoli chrámu svatého Mikuláše a spoustu jiných významných památek. Potvrdíte si tak známé rčení, že Praha je město stověžaté.

Velkou atrakcí bývá na Pražském hradě také střídání stráží. Ve všech bránách hradu se každou hodinu střídají dva strážní, na což vás vždy upozorní lehký klapot bot, linoucí se nádvořím. Pokud chcete vidět střídání stráží ve vší jeho pompéznosti, počkejte si na pravé poledne, kdy probíhá v doprovodu fanfár a s výměnou standarty na 1. nádvoří.

Zlatá ulička na Pražském hradě

Zlatá ulička na Pražském hradě

Hrad nabízí po celý rok také spoustu kulturního vyžití. Kromě samotných prohlídkových okruhů napříč interiérem se zde pořádají různé umělecké výstavy a lákáni budete na nespočetné množství koncertů vážné hudby. Při výběru toho správného buďte obezřetní, někdy jsou ceny v porovnání s kvalitou poměrně vysoké. Nezapomeňte také, že některé koncertní prostory jsou dost malé. Proto se příliš nevyplatí připlácet velké peníze za tzv. „lepší“ sedadla. Vždy si raději nechte nejdříve ukázat interiér. Pokud se na Pražský hrad vypravíte v létě, stojí za to navštívit některé z představení v rámci festivalu Shakespearovských slavností, odehrávajícího se během letních prázdnin na nádvoří nejvyššího purkrabství.

Karlův most


Procházkou z Pražského hradu směřujte cestu směrem na Karlův most, který je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a zároveň druhým nejstarším dochovaným mostem v Čechách. Stavba dnešního mostu, započatá na povel Karla IV., byla dokončena v roce 1402 jako náhrada za Juditin most, zničený během povodní v roce 1342. Jeho význam podtrhovalo až do roku 1841 to, že byl jediným komunikačním spojením mezi Malou Stranou a Starým Městem.

Praha, Karlův most

Praha, Karlův most

Dodnes most zdobí 30 soch a sousoší. Při procházce si nezapomeňte pro štěstí sáhnout na dvě místa u sochy Jana Nepomuckého. Jedním je pes na levé plaketě a druhým je sám svatý Jan Nepomucký na desce na pravé straně sochy. Nutno ale podotknout, že legenda o štěstí nemá žádný historický základ, nýbrž vznikla zhruba před čtyřiceti lety, když si ji jedna průvodkyně vymyslela, aby zpestřila turistům prohlídku. U těchto míst jsou však každý den zástupy lidí, kteří to raději nepodceňují. Na mostě jsou však i další zajímavosti. Jednak krásné výhledy z obou jeho stran a jednak množství muzikantů, malířů a jiných řemeslníků, nabízejících své produkty. To vše dohromady zaručuje zcela kouzelnou atmosféru.

Kampa


Mlýnské kolo na Kampě

Mlýnské kolo na Kampě

Z Karlova mostu se hned nabízí sejít na břehu u Malé Strany po schodech do parku, ležícího na druhém nejkrásnějším ostrově na světě, na Kampě. Toto místo má zcela neopakovatelnou atmosféru staré Prahy. Navíc je také jedním z mála parků, které v samotném centru najdete. Do poloviny minulého století byl ostrov rozdělen zdmi do jednotlivých šlechtických zahrad. V 50. letech se ale zdivo zbouralo a vznikla zde travnatá plocha o rozloze 2,65 ha, která je obzvláště na jaře a v létě vhodná pro pikniky a odpolední procházky. Osvěžit se přitom můžete například v Mlýnské kavárně, do které najdete vchod přímo u mlýnského kola na Čertovce. Budete mile překvapeni, že si zde v klidu posedíte za velmi rozumnou cenu.

Na Kampě se také napříč rokem pořádají rozmanité trhy tradičních řemesel či různé happeningy. Najdete zde významné muzeum Kampa, či Lennonovu zeď, ke které přijíždějí turisté z celého světa, aby vzdali hold legendárnímu zpěvákovi Beatles. Nebylo by však fér ve spojitosti s tímto prostředím mluvit pouze o Johnu Lennonovi. Na tomto krásném ostrově žily v minulosti významné osobnosti českého kulturního dění, jako byl Jan Werich, Bohuslav Martinů či Josef Dobrovský.

Staroměstské náměstí a orloj


Staroměstské náměstí v Praze

Staroměstské náměstí v Praze

Poprava 27 českých pánů v roce 1621, krásný pohled na Týnský chrám, zvonkohra z orloje a staroměstská radnice. To jsou lákadla, kvůli kterým si nesmíte nechat Staroměstské náměstí ujít. Toto náměstí se sochou Jana Husa je styčným bodem Prahy. O Vánocích má atmosféru adventních trhů, o Velikonocích ho zase dekorují barevné pentle. Je spousta důvodů, proč se zde zastavit, tím hlavním jsou bezesporu středověké astronomické hodiny umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice.

Orloj byl poprvé doložen 9. října 1410 a dodnes se řadí mezi nejlépe zachované středověké orloje vůbec. Každou hodinu se otevřou malá dvířka nad ciferníkem a postupně vystupují sošky dvanácti apoštolů. K tomu jim na zvoneček cinká malá soška kostlivce. Orloj je bezesporu jednou z hlavních atrakcí Prahy, v každou denní dobu zde najdete velké množství cizinců, kteří nadšeně čekají na krátké představení. Pokud se do tohoto davu přidáte, buďte maximálně opatrní na své osobní věci.

Pařížská ulice a Židovská čtvrť


Starý židovský hřbitov v Praze

Starý židovský hřbitov v Praze

Přesto, že se příliš nevyplatí jezdit na nákupy velkých módních značek právě do Prahy, je i zde pro velké nadšence ulice, která je vyhrazena pro nejnáročnější klientelu. Pařížská ulice nese svůj název díky architektuře a stromové aleji, které tolik připomínají pařížské bulváry. Zároveň, pokud byste se rozhodli tady bydlet či umístit svoji firmu, počítejte s tím, že je to jedna z nejdražších ulic v Praze. S tím souvisí také zastoupení módních značek, které zde najdete. Můžete zde obdivovat výlohy obchodních domů Dior, Prada, Hermés, Louis Vuitton a mnoha dalších.

Z Pařížské ulice musíte odbočit do staré židovské čtvrti, ve které se v minulosti soustředila, a dodnes soustředí, židovská komunita. Za pozornost určitě stojí dochovaných šest synagog, Starý židovský hřbitov a Židovská radnice. Nejstarší dochovanou synagogou ve střední Evropě je Staronová synagoga. Určitě nevynechejte prohlídku Židovského hřbitova, který je velmi působivý především díky obrovskému množství vedle sebe poskládaných náhrobků.

Petřín


Budete- li si užívat výhled na Pražský hrad, stačí posunout pohled trochu doleva a uvidíte rozhlednu, která vám ne náhodou bude připomínat zmenšený model Eiffelovy věže v Paříži. Rozhledna Petřín byla postavena na základě nadšení členů Klubu českých turistů právě z Eiffelovy věže a touhy zprostředkovat Čechům ten skvělý pocit z velké výšky. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1891. Výšky Eiffelovky sice nedosáhla, se svými 63,5 metry se ale stala její mladší sestrou.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna

Na Petřín se nevydávejte jen kvůli rozhledně, ale také kvůli krásnému parku, který se nachází v jejím okolí. Ne nadarmo se zpívá, „láska je láska… všichni na Petřín“. Obrovský park spolu s lanovkou, která vás za běžný lístek na MHD vyveze nahoru, je na jaře přímo ideální k romantickým procházkám. Pokud se rozhodnete jít nahoru či dolů od rozhledny pěšky, určitě si při cestě všimněte sochy Karla Hynka Máchy, autora slavného Máje. Zpestřit procházku si můžete také návštěvou hvězdárny nebo zrcadlového bludiště.

Na kávu, na pivo…


Cizinci často směřují do České republiky za dobrým a poměrně ekonomicky dosažitelným pivem. Je proto hřích navštívit první turistickou restauraci, kde vám dají předraženou třetinku lahvové plzně. Obecně vám můžeme doporučit, abyste si vybírali hospody, které inzerují tankované točené pivo. Jeho kvalitnější uchování zaručuje neopakovatelný zážitek z chuti, a když si k tomu vyberete vhodnou hospodu, tak pochopíte hodně z české kultury. Při procházení Starým Městem se zastavte v pivnici U Zlatého tygra. Tato vyhlášená pivnice je proslavená jednak kvalitou piva a jednak svojí atmosférou. V minulosti sem chodil například Bohumil Hrabal nebo bývalý český prezident Václav Havel. Je hřích si tady pivo neobjednat. Dejte si však pozor – jakmile dopijete první pivo, nikdo se vás nebude ptát, jestli chcete další, to vám automaticky přistane na stole. Dostanete zde i typické speciality k pivu, jako je pivní sýr, matesy nebo nakládaný hermelín.

Hledáte-li něco spíše na typickou českou večeři, zkuste se zastavit v restauraci U Dvou koček nebo U Pinkasů. Na obou místech najdete tradiční české pokrmy jako je pečená kachna, vepřo knedlo zelo, guláš nebo svíčková. Tato místa vás navíc překvapí příjemnými cenami.

Pivo na zahrádce pražské hospody

Pivo na zahrádce pražské hospody

Jestliže máte chuť jen tak na kávu a něco malého k tomu, zkuste se zastavit v Celetné ulici v domě U Černé Matky Boží. V létě má předzahrádku, jinak ale vyjděte do prvního patra a obdivujte nádherný kubistický interiér zdejší kavárny. Váš zážitek bude ještě umocněn díky klavírnímu doprovodu, který v kavárně bývá vždy od středy do pátku od 16:00. Kavárna nepatří k nejlevnějším, na druhou stranu ale ve srovnání s prostředím, ve kterém si na chvíli odpočinete, nejde o nic drahého. V tomto nádherném kubistickém domě můžete při té příležitosti navštívit i muzeum kubismu Národní galerie v Praze.

Důležitou pražskou kavárnou je bezpochyby také kavárna Slávie, nacházející se u břehu Vltavy na konci Národní třídy. Skrz obrovské výlohy můžete u kávy obdivovat krásný výhled na Pražský hrad a zároveň nasávat jedinečnou atmosféru.


Praha - Doprava

Letiště Václava Havla, startující letadlo

Letiště Václava Havla, startující letadlo

Vyrážíte-li ze zahraničí, máte několik možností, jakými se do Prahy dostat. Letadlem se dopravíte na hlavní české letiště Ruzyně, ze kterého se velmi snadno dostanete přímo do centra. Pokud s sebou nevezete velké množství zavazadel, je určitě zbytečné objednávat taxi, které už tak obecně vysoký tarif za služby zvyšuje ještě o dopravu z letiště (počítejte s částkou minimálně 600 Kč). Rovnou z příletové haly, ať už terminálu 1 nebo 2, se vydejte na autobusové zastávky. Pokud směřujete přímo do centra, je nejlepší nastoupit do autobusu č. 119, který vás dopraví na konečnou stanici metra A – Dejvická, na jejíž trase jsou důležitá místa jako Malá Strana, Staré Město s orlojem nebo Václavské náměstí. Pokud je váš hotel situovaný spíše na trase metra B, buď nastupte na letišti do autobusu č. 179 a vystupte po zhruba 40 minutách na jeho konečné stanici Nové Butovice, nebo zvolte autobus č. 100, který vás za necelých 20 minut doveze na Zličín ke konečné linky B. Na zmíněné autobusy a následné metro vám postačí jeden přestupní lístek za 26 Kč. Z letiště jezdí také autobus, označený písmeny AE. Ten má konečnou stanici v centru na nádraží Holešovice. Má tu výhodu, že vás přímo, bez zbytečných zastávek, zaveze až do centra. Účtuje si za to ale dvojnásobný tarif než předchozí dva autobusy.

Z několika málo destinací můžete přijet také na druhé české letiště, ležící v moravském městě Brně. Odtud ale není problém dorazit přímým autobusem Student Agency až do Prahy na autobusové nádraží Florenc. Tato cesta trvá přibližně 2,5 hodiny.

Praha má jak velká vnitrostátní, tak i mezinárodní autobusová a vlaková nádraží. Není tedy problém vyhledat jakýkoliv dopravní prostředek a dopravit se na jedno z nich. Velkou výhodou je, že jsou všechna na linkách metra a převážně v centru, takže následný přesun do hotelu vám zabere minimum času a energie.

Pokud se do Prahy chystáte autem, nemusíte se obávat velkých poplatků na dálnicích, stačí si na některé z čerpacích stanic zakoupit časově omezenou dálniční známku. S ní se během vymezeného období můžete pohybovat kdekoliv budete potřebovat. Chystáte-li se však do Prahy autem, ujistěte se, že má váš hotel vymezené parkoviště. Především v centru, kde jsou vyznačené rezidenční modré zóny, byste mohli mít s parkováním velký problém.

Doprava po Praze
Česká metropole disponuje třemi linkami metra - A, B a C, kterými se můžete bez problémů dostat na všechna důležitá místa. Dobře organizovaná je i síť městských autobusů a tramvají. Vždy, když nastoupíte do MHD, musíte si označit jízdenku. Dospělý platí 26 Kč za přestupní lístek, na který se může libovolně pohybovat 1,5 hodiny. Pokud potřebujete pouze přejet krátký úsek bez přestupů, kupte si lístek za 18 Kč. S ním můžete jet 5 stanic metrem nebo 15 minut autobusem či tramvají.


Praha - Ubytování

Praha - Tančící dům

Praha - Tančící dům

Co se týče ubytování, najdete v Praze opravdu všechny možnosti, jaké si budete přát. Od luxusních hotelů typu Mandarin Oriental nebo Hotel Radisson, přes hotel Hilton či Corinthia Towers. Kdo máte ale raději menší hotýlky, přímo v centru se jich nachází také mnoho. Obecně se dá doporučit, abyste si zajišťovali bydlení v ubytovacích zařízeních, která jsou na dosah metra. To jezdí ve všední dny do 24:00, v pátek a v sobotu do 1:00. Určitě nemusíte trvat na tom, aby váš hotel nabízel večeře, v Praze je mnoho míst, kde se dá dobře najíst za slušné peníze a navíc byste se jídlem na hotelu zbytečně okrádali o příjemnou atmosféru večerních ulic.

Pro ty, kdo hledají levnější ubytování, jsou k dispozici také hostely, ve kterých se můžete ubytovat už od 300 Kč/noc, to je však nejspodnější hranice, obecně počítejte cen spíše okolo 500 Kč/noc. V Praze najdete také mnoho penzionů slušné kvality, jejich cena se již ale pohybuje už okolo 1 000 Kč/noc.

 
Publikováno: 25.03.2011
Aktualizováno: 12.04.2011
Autor: Klára Šponerová

Diskuze: Praha

29.05.2020 23:05 Vilém78
---.cust.nbox.cz

Taky příští týden xxx

29.05.2020 20:48 DonLabuznik
---.cust.nbox.cz

supr

10.09.2014 09:03 Sona Mataluciova
---.cust.vodafonedsl.it

V podstatě hezké jen aktualizovat ceny hromadné dopravy se dávno změnily.

05.06.2014 15:26 VERCA
---.sauron.cz

nic moc no

15.05.2014 09:59 anna sindlerova
---.206.broadband12.iol.cz

praha je překrasne město jezdim do prahy každy rok s deckim domovem a poznáváme minulost sem rada že ta starší doba nezanikla aspoň se mame cim ppokochat a mit zažitki na celí život dekuji tato stranka je dobře informovana najdu tu vse co potrebuju dekuju

05.03.2014 06:17 Ivoš Jebaví
---.starnet.cz

MÁTE TO TU KRÁSNÉ

26.02.2014 16:57 Peeta
---.net.upcbroadband.cz

Marie Sosovickova,tak si to panebože najděte třeba na Wikipedii,tady jsou jen ZAJÍMAVOSTI,ATRAKCE,RŮZNÉ...!

17.01.2014 12:25 Lukáš Novotný
84.244.91---

budete s tim vebem pokračovat a dávat další zajímavosti

26.11.2013 16:18 anna housarova
---.net.7data.eu

praha je hezké město

30.07.2013 09:09 Šimon Svoboda
194.228.11---

Vím, že v Praze to je s levným tradičním jídlem na Štíru, ale Vaše tipy jsou por čechy nepřijatelné, já doporučuju české bistro na Havelských trzích

02.12.2011 20:13 Marie Sosovickova
---.10-1.cable.virginmedia.com

A kde bydli prezident jste neukazali.Dik a zatim nashledanou.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář




© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist